Dom z płaskim dachem w Gródkowie

Dom z płaskim dachem. Projekt parterowego domu jednorodzinnego w Gródkowie przy ulicy Kwiatowej  (gmina Psary).

  • przeznaczenie – budynek mieszkalny jednorodzinny
  • dom parterowy
  • technologia budowy budynku – tradycyjna, murowana POROTHERM
  • budynek wolnostojący
  • płaski dach
  • ilość kondygnacji: 1 nadziemna (przyziemie)
  • program funkcjonalny budynku mieszkalnego przystosowany dla potrzeb 4. osobowej rodziny
  • wbudowany garaż 2-stanowiskowy w bryle budynku
  • >>>Kwiatowa, Gródków

GENEZA POWSTANIA DOMU

Dom powstał w miejscu, gdzie wcześniej stał rodzinny dom inwestorów. Pomimo, iż działka posiadała prawie 33 ary, nie była działką łatwą do zagospodarowania. Wysokie drzewa na działce sąsiedniej wraz z wysokim domem, skutecznie odcinały najcenniejsze światło od południa. Dodatkowo rodzinne więzy i wspomnienia, było czuć na każdym metrze kwadratowym działki. Pozostałości sadu z dziecięcych lat, które niosły ze sobą zapach dojrzałej antoniówki i śliwki miały stać się mottem przewodnim projektowanego domu. Mówiąc krótko działka z bagażem historii.

Zaprojektowanie domu z płaskim dachem zajęło nam kilka dobrych miesięcy. Powstało kilka wersji bryły budynku, z których klient finalnie wybrał jedno rozwiązanie, które estetycznie najbardziej przypadło mu do gustu. Tynk w odcieniach bieli i szarości w połączeniu z drewnem opalonym w kolorze gruszy zwieńczony horyzontalną attyką i olbrzymim tarasem od zachodu – tak pokrótce można opisać ten dom. Czysty minimalizm. Można naprawdę się zakochać.

PROGRAM FUNKCJONALNY DOMU

Na układ funkcjonalny przedmiotowego domu składa się dość duży aneks dzienny z otwartą kuchnią i jadalnią na serce domu czyli salon. Stojąc przed frontem domu, spokojnie możemy widzieć co dzieje się na drugim końcu działki za pomocą licznych przeszkleń (czy inaczej mówiąc fasady szklanej), które na każdym kroku zapewniają kontakt wzrokowy gospodarzowi domu z otaczającą jego dom naturą. Przy strefie dziennej znalazło się także miejsce na mały gabinet oraz spiżarkę ukrytą w kuchni. Kuchnie delikatnie od jadalni oddziela wyspa, która podkreśla ulubione miejsce gospodyni tego domu.

Przechodząc do strefy nocnej czy inaczej mówiąc strefy prywatnej, natkniemy się na 2 sypialnie dziecięce oraz sypialnię rodziców, do której przylega osobna garderoba i łazienka do prywatnego użytku. Sypialnie tego domu z płaskim dachem pozostają w stałym kontakcie z sadem (ogrodem), poprzez bezpośrednie wyjścia na taras ziemny wykonany wzdłuż zachodniej elewacji domu.

W tym niesamowitym domu znajdziemy również dwustanowiskowy garaż, przydomową pralnię oraz drugą łazienkę. W przestrzeni komunikacyjnej chcąc utrzymać wzrokowy kontakt z naturą, zainstalowano dodatkowy świetlik dachowy, który w naturalny sposób doświetla oddzieloną od światła dziennego przestrzeń domu.

Dom wykończony jest płaskim dachem w systemie DPS. W budynku zainstalowano wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

WIĘCEJ PROJEKTÓW I POMYSŁÓW

Czy spodobał się Państwu ten projekt domu z płaskim dachem? Być może to właśnie Państwa wymarzony dom. Zapraszamy do dalszej współpracy. Dodatkowo przeprowadzimy z Państwem indywidualny wywiad w celu wypracowania optymalnego programu funkcjonalnego dla Ciebie i Twojej rodziny.

 

OPRACOWANIE

Architekt: Rafał Lipiński

Projekt indywidualny wg programu funkcjonalno-użytkowego Inwestora.

POWIERZCHNIA NETTO (UŻYTKOWA + GOSPODARCZA):

200 m2

PROJEKT ARCHITEKTONICZNO-BUDOWLANY:

2015

Budowa:

2016-2019

Zdjęcia:

Piotr Maj "Zakodowane Kadry".