Ten indywidualny projekt niewielkiego domu tupu stodoła powstał w drugiej połowie 2020 roku w pracowni UNREAL 12. Lokalizacja działki to przede wszystkim malownicza dzielnica mieszkaniowa gminy Psary, a mianowicie jedno z sołectw zwane Sarnów. Przedmiotowy dom stodoła zlokalizowany będzie w bliskiej odległości między innymi zbiornika wodnego Pogoria III, na skrzyżowaniu ulicy Wiejskiej z ulicą Nowa. Działka płaska, porośnięta niską zielenią z malowniczym krajobrazem leśnym wokół działki.
Przede wszystkim po raz kolejny spod naszej ręki wychodzi całkiem prosta bryła w kształcie prostopadłościanu zwieńczonego dwuspadowym dachem i co najważniejsze funkcjonalny układ. Cały budynek podzielono na 3 strefy czyli strefę dzienną, strefę mieszkalną oraz małą strefę gospodarczą. Wszystkie trzy części znajdują się na poziomie „0”. W przyziemiu zlokalizowano między innymi: aneks dzienny wraz z kuchnią otwartą na przestrzeń dzienną, którą zlokalizowano od strony wschodniej z widokiem na front działki. Część dzienną ulokowano w części południowo-zachodniej działki. Przy kuchni umieszczono małą spiżarkę, która na pewno przyda się pani domu przy wykonywaniu codziennych obowiązków kuchennych. Części dziennej na kilkumetrowej długości towarzyszy świetnie prezentujący się szeroki, drewniany taras ziemny, który przykrywa w części południowej tak zwana tarasola. Stanowi ona wizualnie nieodłączną część zaprojektowanej stodoły podkreślając horyzontalny układ elewacji budynku.
Część mieszkalną, która znalazła się również na poziomie „0”, zaprojektowano w części zachodniej budynku z dużą garderobą domykającą główną sypialnię od strony północnej budynku. W części nocnej domu znalazły się między innymi: 3 pokoje mieszkalne (w tym jeden z osobistą łazienką i garderobą do użytku własnego), 1 łazienka, małe wc oraz część gospodarcza. W części gospodarczej znalazła się kotłownia i mała pralnia. Część dzienną z nocną połączono za pomocą wewnętrznej komunikacji, którą wyposażono dodatkowo we wbudowaną wnękę na najbardziej potrzebne rzeczy domowników. Wejście główne do domu zaprojektowano od strony wschodniej. Stanowi je mały ale pojemny wiatrołap z wbudowaną szafą na odzież wierzchnią. Od strony północnej budynku zaprojektowano wspomnianą wcześniej wiatę. Jest to kompromis pomiędzy garażem, a samochodem pod tak zwaną „chmurką” na dwa samochody. Nad całą częścią przyziemia umiejscowiono strych nieużytkowy, który można śmiało w przyszłości wykorzystać jako składzik na mniej używane rzeczy przez domowników.
Zaprojektowany budynek nie jest oczywiście typową stodołą przypominającą tradycyjną stodołę na wsi. To jej współczesna imitacja, nieprzerysowana. Budynek wykończono przede wszystkim naturalną okładziną w postaci deski elewacyjnej w odcieniu mahoń, na dachu znalazła się płaska dachówka, reszta budynku wykończona tynkiem silikonowym w odcieniach bieli i szarości. Budynek zlokalizowano na osi północ – południe. To efekt pełnej i mozolnej analizy potencjału działki, zarówno jej plusów, jak i minusów. W takim kształcie bryła budynku wykorzystuje właśnie maksymalnie atrybuty działki oraz obecne i potencjalne sąsiedztwo.
Czy spodobał się Państwu ten projekt domu typu stodoła? Nie zastanawiajcie się dłużej. Wy również możecie mieć swój własny wymarzony dom, nawiązujący stylistyką do nowoczesnej stodoły. Zapraszamy serdecznie Państwa do dalszej współpracy z naszą pracownią projektową. Dodatkowo przeprowadzimy z Państwem indywidualny wywiad w celu wypracowania optymalnego programu funkcjonalnego dla Państwa.
Architekt: Rafał Lipiński
Projekt indywidualny budynku mieszkalnego jednorodzinnego wg programu funkcjonalno-użytkowego Inwestora.
Powierzchnia działki:
1256 m2
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA:
155 m2 (bez wiaty)
BUDOWA:
2021 r.