Koncepcja budynku usługowego czyli tzw. „biurowca” powstała w drugiej połowie 2024 roku w pracowni UNREAL 12. Lokalizacja terenu pod inwestycję to jedna z najstarszych części miasta Katowice, poprzemysłowa dzielnica zwana Załęże. Na przedmiotowym terenie znajdują się obecnie 2 inne budynki biurowe oraz istniejące laboratorium akredytowane GPW Katowice, które ze względu na zmieniające się wymagania i technologie wymaga pilnej relokalizacji.
Wysokość budynku około 25 m klasyfikuje obiekt do kategorii budynków średniowysokich. Biurowiec składa się z pięciu kondygnacji nadziemnych i jednej, częściowej kondygnacji podziemnej, w której mieści się część techniczna budynku. Część nadziemna na wysokości przyziemia w większości została przeznaczona pod powierzchnię dla laboratorium GPW, a kondygnacje od 1 do 4 w całości na powierzchnię biurową do najmu. Budynek oparto na planie zbliżonym do prostokąta, natomiast część podziemną pomniejszono do minimum w zależności od wymagań technicznych i powierzchniowo-kubaturowych dla przyszłej kotłowni budynku. Budynek został zaprojekowany jako konstrukcja monolityczna o ustroju słupowo-płytowym i usztywnionym w narożach poprzez ściany żelbetowe, przechodzące przez całą wysokość budynku.
Przedmiotowy obszar objęty koncepcją stanowi część obecnego terenu będącego w użytkowaniu EKOENERGIA SILESIA S.A. W chwili obecnej teren częściowo zabudowany obiektami kubaturowymi pozostającymi w kolizji z przedmiotową koncepcją. Są to m.in.: budynek archiwum, myjnia oraz garaż wraz z towarzyszącą im infrastrukturą techniczną, która wymaga gruntownej przebudowy. Na terenie planowanej inwestycji nie występuje zieleń kolidująca z inwestycją, podlegająca ochronie. W pobliżu terenu objętego opracowaniem, znajdują się tereny zielone, kolejowe oraz tereny usługowe. Nad terenem objętym opracowaniem przebiega napowietrzna linia wysokiego napięcia WN110kW.
Cały obiekt podzielono na 2 strefy: strefę laboratoryjną i strefę wynajmu powierzchni biurowych. Część laboratoryjna znajdować się będzie na poziomie „0”. W przyziemiu zlokalizowano m.in. laboratorium hydrobiologii, mikrobiologii, ICF/FIA, GC i HPLC, ICP, FSA oraz strefę biurową. Część przeznaczoną pod wynajem przestrzeni biurowych wyniesiono nad poziom terenu pomiędzy kondygnacje 1, a 4. Komunikacja wewnętrzna odbywa się za pośrednictwem trzech klatek schodowych i trzech szybów windowych. Zlokalizowano je w centralnej części budynku (główna klatka schodowa i trzy szyby windowe) oraz po bokach budynku (2 klatki schodowe). Na pierwszej kondygnacji, nad laboratorium, projektowany stropodach zaprojektowano jako taras zielony. Umieszczono na nim tzw. office garden przynależnymi do poszczególnych powierzchni najmu 1 kondygnacji. Na dachu budynku zlokalizowano część techniczną budynku m.in. centrale dachowe typu rooftop. Układ funkcjonalny budynku biurowego zaprojektowano w 2 zbliżonych wariantach. Każdy z proponowanych wariantów zaaranżowano w 3 opcjach dla powtarzalnej kondygnacji biurowej.
Czy spodobała się Państwu koncepcja budynku biurowego z wbudowanym laboratorium? Być może zastanawiacie się Państwo nad budową własnego wymarzonego miejsca do pracy i przy okazji rozbudowy własnej marki. Zapraszamy serdecznie Państwa do dalszej współpracy z naszą pracownią projektową. Dodatkowo przeprowadzimy z Państwem indywidualny wywiad w celu wypracowania optymalnego programu funkcjonalnego dla Państwa firmy.
Architekt: Rafał Lipiński
Projekt indywidualny budynku usługowego - biurowo-naukowego wg programu funkcjonalno-użytkowego Inwestora. Przyziemie - laboratorium naukowe, kondygnacje nadziemne - pomieszczenia biurowe na wynajem.
Powierzchnia terenu:
11000 m2
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA:
7470 m2
KONCEPCJA:
2024 r.