Zagospodarowanie parku Zielona w Dąbrowie Górniczej

Zagospodarowanie Parku Zielona w Dąbrowie Górniczej – koncepcja urbanistyczna.

Zielona – zapomniana wyspa

Jeden z wewnętrznych parków Dąbrowy Górniczej o powierzchni kilkunastu hektarów, położony we wschodniej części miasta. Obecnie poza centralną częścią stanowiącą miejsce wypoczynku dla pobliskich mieszkańców.Park silnie zaniedbany i zaśmiecony. Oddzielony od miasta kolejową estakadą towarową (od południa i wschodu), rzeką Czarną Przemszą (od zachodu). Wewnętrzny brak funkcji oraz powstawanie nowych atrakcji na terenie Zagłębia i okolic, powoduje powolny rozkład tego terenu na mniejsze niezależne jednostki, które wewnętrznie tylko szkodzą samemu parkowi. Z powodu ww. problemów – zielona powoli staję się opuszczoną miejską wyspą.

pomysł na zieloną

zrodził się w dość prosty sposób. środowiskowy wywiad,trochę zdjęć,parę szkiców i analiz,kilka godzin nad deską i w końcu długo wyczekiwana idea – projekt zagospodarowania parku na ogólnomiejski funpark rekreacyjno – kulturowy.

zielony funpark?

A czemu nie! Dużo zieleni, możliwość reaktywacji starych wewnętrznych funkcji w parku i możliwość asymilacji terenów otaczających – sprzyjają powstaniu takiej idei. Istnieje duże zapotrzebowanie mieszkańców miasta na nowe funkcje (od kulturalnych aż do rekreacyjnych).

funpark ogólnomiejski

Ideą tego projektu jest wskazanie możliwości adaptacji jak i rozwoju obszaru zielonej. Skala terenu i uwarunkowania zewnętrzne wymagają potraktowania parku w sposób jednoznaczny z podziałem na pewne etapy czy procesy zagospodarowania. Searching projektu a-e ukazuje różne kierunki poszukiwań poprzez tworzenie stref rozwoju aż do wewnętrznych jąder krystalizacji funkcji, które poprzez wymieszalność i wariacje mają wyznaczać ośrodki rozwoju parku. Próba kompleksowego zdefiniowania obszaru zielonej jest właśnie koncepcją ogólnomiejskiego funparku                    – przyjaznego ludziom.

OPRACOWANIE

Architekt: Rafał Lipiński

Koncepcja zagospodarowanie Parku Zielona w Dąbrowie Górniczej

Konkurs architektoniczny:

2002 - II wyróżnienie