Ten projekt indywidualny małej stodoły powstał w drugiej połowie 2020 roku w pracowni UNREAL 12. Lokalizacja terenu to przede wszystkim pogórnicza dzielnica mieszkaniowa miasta Sosnowiec czyli Kazimierz Górniczy. Przedmiotowy dom stodoła zlokalizowany będzie w bliskiej odległości Parku Miejskiego im. Jacka Kuronia, na skrzyżowaniu ulicy Fredry i ulicy Nowej. Działka płaska, porośnięta wysoką zielenią, która w większej części zostanie zachowana. Rządzi tutaj głównie klon i brzoza.
Przede wszystkim po raz kolejny spod naszej ręki wychodzi prosta bryła i w miarę funkcjonalny budynek. Cały obiekt podzielono na 2 strefy: strefę dzienną i strefę mieszkalną. Obie części znajdują się na poziomie „0”. W przyziemiu zlokalizowano między innymi: aneks dzienny wraz z kuchnią otwartą na przestrzeń dzienną, którą zlokalizowano od strony wschodniej. Część dzienną ulokowano w części południowo-zachodniej działki. Przy kuchni umieszczono małą spiżarkę, która na pewno przyda się pani domu. Części dziennej na całej długości towarzyszy szeroki, drewniany taras ziemny, który przykrywa w części zachodniej tak zwana tarasola. Stanowi ona wizualnie nieodłączną część naszej projektowanej stodoły.
Część mieszkalną domu również zaprojektowano w przyziemiu, na poziomie „0”, na osi wschodnio-zachodniej. W części nocnej domu znalazły się między innymi: 3 pokoje mieszkalne (w tym jeden z osobistą łazienką i garderobą do użytku własnego), 2 łazienki, małe wc oraz część gospodarcza, w której znalazła się kotłownia i pralnia. Część dzienną z nocną połączono wewnętrzną komunikacją, którą wyposażono dodatkowo we wbudowane wnęki między innymi na gry planszowe (hobby Inwestorów). Wejście główne do domu zaprojektowano od strony wschodniej, poprzez mały ale pojemny wiatrołap z wbudowaną szafą. Od strony północnej budynku zlokalizowano tylko i wyłącznie okna łazienkowe. Nad częścią mieszkalną zlokalizowano strych nieużytkowy, który jest rezerwą na ewentualny przyrost naturalny w rodzinie:).
Zaprojektowany budynek nie jest oczywiście typowym budynkiem mieszkalnym przypominającym tradycyjną stodołę na wsi. Kształtem raczej nawiązuje do nietypowej stodoły. Budynek wykończono przede wszystkim blachą na rąbek stojący w kolorze RAL 7016 i naturalną okładziną w postaci olejowanej deski elewacyjnej. To efekt pełnej i mozolnej analizy potencjału działki, zarówno jej plusów, jak i minusów. W takim kształcie bryła budynku wykorzystuje właśnie maksymalnie atrybuty niedużej działki oraz trudne zapisy decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Czy spodobał się Państwu ten projekt domu typu stodoła? Nie zastanawiajcie się dłużej. Wy również możecie mieć swój własny wymarzony dom, nawiązujący stylistyką do nowoczesnej stodoły. Zapraszamy serdecznie Państwa do dalszej współpracy z naszą pracownią projektową. Dodatkowo przeprowadzimy z Państwem indywidualny wywiad w celu wypracowania optymalnego programu funkcjonalnego dla Państwa.
Architekt: Rafał Lipiński
Projekt indywidualny budynku mieszkalnego jednorodzinnego wg programu funkcjonalno-użytkowego Inwestora.
Powierzchnia działki:
1135 m2
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA:
149 m2 (bez strychu)
BUDOWA:
2021 r.