Minimalistyczny dom w Gródkowie

Projekt indywidualny minimalistycznego domu jednorodzinnego wolnostojącego przy ulicy Spokojnej w Gródkowie

  • przeznaczenie – budynek mieszkalny jednorodzinny, minimalistyczny dom
  • technologia budowy budynku – tradycyjna, murowana beton komórkowy H+H
  • budynek wolnostojący z obszarem oddziaływania mieszczącym się w ramach posiadanego terenu
  • ilość kondygnacji: 2 nadziemne (przyziemie + piętro)
  • program funkcjonalny budynku mieszkalnego przystosowany dla potrzeb 4. osobowej rodziny młodego pokolenia wg indywidualnego programu funkcjonalnego
  • wbudowane garaże 2-stanowiskowy w bryle budynku
  • >>>Spokojna, Gródków

Ten projekt indywidualny minimalistycznego domu jednorodzinnego powstał w drugiej połowie 2019 roku w pracowni UNREAL 12.  Lokalizacja terenu (w sumie Inwestor zakupił 2 działki o sumarycznej powierzchni 841 m2) to malownicza dzielnica mieszkaniowa gminy Psary – Gródków. Działka zlokalizowana na końcu wewnętrznej drogi od ulicy Spokojnej, położona na lekkim wzniesieniu opadającym w kierunku północnym, porośnięta kilkoma wysokimi drzewami z charakterystyczną skarpą od strony południowej. Przez działkę przebiega 5 m pas służebności (przechodu i przejazdu) dla działek położonych powyżej przedmiotowej działki.

Program funkcjonalno-użytkowy

To prosty, minimalistyczny dom. Cały budynek podzielony jest na 2 części – gospodarczą i mieszkalną. Pierwsza część gospodarcza zlokalizowana jest na poziomie 0 w przyziemiu wkopanym częściowo w istniejącą skarpę, w którym zlokalizowano m.in. duże pomieszczenie gospodarcze na narzędzia ogrodowe, dwustanowiskowy garaż, kącik dla pupila, pralnię, kotłownię oraz zatokę parkingową. Część mieszkalną domu wyniesiono na poziom +1. W części dziennej zlokalizowanej od strony południowej umieszczono duży aneks dzienny z jadalnią, kuchnią, spiżarką i dużym panoramicznym oknem na ogród oraz tarasem ziemnym zlokalizowanym na szczycie skarpy. W części nocnej zmieściły się 3 sypialnie, 2 łazienki, garderoba oraz mały gabinet.

Ten dom oczywiście nie jest typowym domem mieszkalnym jednorodzinnym. To efekt pełnej analizy możliwości działki – jej plusów i minusów. Charakteryzuje go całkowicie inne spojrzenie na tradycyjny dom. Bryła domu wykorzystuje maksymalnie potencjał działki i przez to przypadkowy widz ma wrażenie że „lewituje” on nad ziemią. Dosłownie. Całość bryły zwieńczona została płaskim dachem. Śmiało można nazwać ten dom – domem lewitującym nad ziemią.

Czy spodobał się Państwu ten minimalistyczny dom? Być może to właśnie Państwa wymarzony dom. Zapraszamy do dalszej współpracy. Dodatkowo przeprowadzimy z Państwem indywidualny wywiad w celu wypracowania optymalnego programu funkcjonalnego dla Ciebie i Twojej rodziny.

OPRACOWANIE:

Architekt: Rafał Lipiński

Projekt indywidualny domu jednorodzinnego wolnostojącego wg programu funkcjonalno-użytkowego Inwestora

Powierzchnia działki:

841 m2

POWIERZCHNIA NETTO DOMU (UŻYTKOWA + GOSPODARCZA):

226 m2

PROJEKT ARCHITEKTONICZNO-BUDOWLANY:

2019

BUDOWA:

2020