Projekt bliźniaka w Dąbrowie Górniczej

Projekt indywidualny domu jednorodzinnego typu bliźniak przy ulicy Ratanice w Dąbrowie Górniczej

  • przeznaczenie – budynek mieszkalny jednorodzinny, bliźniak składający się z dwóch segmentów: A i B
  • technologia budowy budynku – tradycyjna, murowana POROTHERM PROFI
  • budynek wolnostojący z obszarem oddziaływania mieszczącym się w ramach posiadanego terenu
  • ilość kondygnacji: 2 nadziemne (przyziemie + piętro)
  • program funkcjonalny budynku mieszkalnego przystosowany dla potrzeb 2 rodzin – 4. osobowej rodziny młodego pokolenia i 2 osobowej rodziny seniorów wg indywidualnego programu funkcjonalnego
  • 2 wbudowane garaże 1-stanowiskowy w bryle budynku
  • <lokalizacja>

Ten projekt indywidualny bliźniaka powstał w połowie 2019 roku.  Lokalizacja terenu (w sumie Inwestor zakupił 5 działek) – to malownicza dzielnica Dąbrowy Górniczej – Ratanice. Działka zlokalizowana na końcu wewnętrznej drogi od ulicy Ratanice, z zapierającym dech w piersiach widokiem na przepiękny zbiornik wodny Pogoria IV. Mówiąc w skrócie – dom nad wodą.

Program funkcjonalno-użytkowy

Cały budynek jest podzielony na 2 segmenty – A i B. Segment A jest przeznaczony dla seniorów (rodziców), którzy postanowili spędzić ostatnie lata swojego życia ze swoimi najbliższymi – dziećmi i wnukami, którzy zostali ulokowani w segmencie B.

Ten dom oczywiście nie jest typowym bliźniakiem. Trudno tam znaleźć jakiekolwiek odbicie lustrzane z racji tego, że każde pokolenie ma swoje potrzeby i doświadczenia życiowe, które z pomocą Architekta wyraziło w zupełnie inny sposób. Stąd można mówić raczej o „nie bliźniaku”.

W każdym segmencie zlokalizowano 1-stanowiskowy garaż z dodatkowym pomieszczeniem gospodarczym na różne niezbędne rzeczy występujące przy domu. Na poziomie przyziemia zaprojektowano otwartą przestrzeń dzienną (salon + jadalnia) z lekko schowaną kuchnią i spiżarką. Na piętrze umieszczono po 3 sypialnie (przy dwóch zlokalizowano garderoby), pralnię, łazienkę oraz dodatkowy gabinet w segmencie dla młodych. Każdy segment budynku wyraźnie podzielono na część dzienną i nocną. W przyziemiu zlokalizowano również dodatkową wc/łazienkę dla gości.

Czy spodobał się Państwu ten projekt bliźniaka? Być może to właśnie Państwa wymarzony dom. Zapraszamy do dalszej współpracy. Dodatkowo przeprowadzimy z Państwem indywidualny wywiad w celu wypracowania optymalnego programu funkcjonalnego dla Ciebie i Twojej rodziny.

OPRACOWANIE:

Architekt: Rafał Lipiński

Projekt indywidualny domu jednorodzinnego typu bliźniak wg programu funkcjonalno-użytkowego Inwestora - dwóch pokoleń rodzin.

Powierzchnia działki:

2043 m2

POWIERZCHNIA NETTO DOMU (UŻYTKOWA + GOSPODARCZA):

160.47 m2 - segment A
188.52 m2 - segment B

PROJEKT ARCHITEKTONICZNO-BUDOWLANY:

2019

BUDOWA:

2019